O emocjach słów pare…

Emocje to odczucia które powstają w odpowiedzi na określone bodżce wewnętrzne lub zewnętrzne. Wywołane są przez różne czynniki, a reakcje emocjonalne są różnorodne.

„Im lepiej rozumiesz siebie i swoje emocje, tym bardziej zaczynasz kochać to, co jest„

                                                                                                                 Baruch Spinoza

Powyższy cytat ukazuje, że przyjmowanie i świadome  przeżywanie emocji pozwala nam  na poznanie samych siebie, naszych pragnień i potrzeb. Uczy komunikowania się i wyznaczania granic. Emocje są zawsze obecne w naszym życiu, są rezultatem przeżyć z przeszłości, a także dotyczą teraźniejszości. Kształtują światopogląd i osobowość człowieka.

Trudno jest mi się zgodzić z klasyfikacją uczuć i emocji na dobre i złe. Uważam że każda emocja odgrywa znaczącą rolę w życiu człowieka. Emocje mogą być pozytywne – przyjemne oraz negatywne – trudne. Wszystkie są przenośnikiem ważnych dla nas informacji, skoro są i pojawiają się aby pokazać nam prawdę o nas samych, sytuację w jakiej się znajdujemy, a niekiedy ostrzegają, to trudno nazywać je złymi. W tych trudnych emocjach otrzymujemy ważne dla nas przekazy, istotne jest aby pozwolić sobie przyjąć towarzyszące wówczas trudne uczucia i przeżyć powstałe emocje. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokonać właściwych wyborów, zrozumieć własne potrzeby i pragnienia. Wszystkie emocje niosą dla nas informacje o tym co się dla nas dzieje w świecie i wewnątrz nas.

Gdy jesteśmy świadomi własnych uczuć i stanów emocjonalnych stajemy się dojrzałymi emocjonalnie ludźmi, a brak tej świadomości jest przyczyną wielu konfliktów  i prowadzi także do problemów zdrowotnych. Emocje pojawiają się dużo szybciej niż racjonalne myślenie, dlatego tak ważna jest dojrzałość emocjonalna i kontakt z emocjami, które wyznaczają kierunek naszego myślenia i podejmowania decyzji.

Aby rozumieć przekaz płynący z przeżywanych emocji musiałby być w kontakcie z własnymi uczuciami. To uczucia stoją za przeżywanymi emocjami, dlatego tak istotne jest  prawidłowe nazywanie i świadome przeżywanie ich. Dzięki zrozumieniu motywów stojących za naszymi emocjami będzie łatwiej znaleźć rozwiązanie problemów a niekiedy liczyć na powrót do zdrowia.

Nie warto walczyć z własnymi emocjami i uczuciami, ani szukać natychmiastowych odpowiedzi. Należy je przyjąć, przeżyć, doświadczyć i zrozumieć.

Rola emocji:

Motywują nas do działania i ukierunkowują

Mają wpływ jak postrzegamy siebie i innych

Regulują interakcje społeczne

Pełnią funkcję komunikacyjną

Pełnią funkcję informacyjną ukazując, to co jest dla nas ważne

Brak swobodnego przeżywania emocji zmusza ludzi do nakładania masek kryjących to, czego boją się pokazać na zewnątrz. Tłumione emocje zazwyczaj powracają z podwojoną siła i prowadzą do bezradności względem własnych zachowań, są też  przyczyną agresji i życia w stresie.

Agresja to problem dość złożony, który spotkać możemy w każdym środowisku i dotyczy zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Problem ten dotyczyć może różnych zaburzeń psychicznych, hormonalnych, chorób o podłożu psychicznym, chorób przewlekłych jak np. uzależnienia. Agresja przejawia się przez różnego rodzaju zachowania, które przejawione przez jedną osobę mają doprowadzić do szkody psychicznej lub fizycznej u drugiego człowieka.

Stres to silne napięcie nerwowe które jest naturalną reakcją na trudne sytuacje i zwykle mobilizuje do działania. Stres dzieli się na dwie podkategorie: stres„ negatywny „, tzw. stres dystres, który rodzi poczucie zagrożenia, dezorganizuje i pogarsza samopoczucie, oraz stres„pozytywny„, tzw. eustres, który może dodawać energii, motywować i ekscytować. Niestety długotrwały „negatywny„ stres wyniszcza organizm i może być przyczyną lęków, nerwicy, problemów ze snem czy depresją. Dojrzałość emocjonalna pozwala radzić sobie z bieżącym stresem i nie dopuszcza by przekształcił się w przewlekły, który jest trudny do zwalczania. Problem stresu dotyczy każdego człowieka i jest reakcją organizmu w odpowiedzi na pojawiające się wydarzenia.

Jednym z rozwiązań aby nie żyć w ciągłym stresie jest unikanie sytuacji które go wywołują, lecz nie jest to zawsze łatwe. Ponieważ stres może mieć różne podłoże, podobnie jak agresja i dlatego potrzebna jest czasem pomoc psychologa, warsztatowa – jak radzić sobie np. ze złością, pomoc psychoterapeuty,lub pomoc farmakologiczna. Jedną z ważnych rzeczy jest aby nie pozostawać w izolacji, czasem zwykła rozmowa z zaufaną osobą może okazać się pomocna.

Miałam okazję uczestniczyć w warsztatach rozwoju osobistego oraz różnych szkoleniach, które dały mi wiele narzędzi do stawiania czoła codzienności.

Konstruktywne, racjonalne myślenie i kontakt z własnymi uczuciami to narzędzia, ktore pozwalają człowiekowi radzić sobie z problemami i trudnym czasem.

Problemy i stres są pewnym elementem życia człowieka i nie chodzi o to aby żyć tak by się nie pojawiały, ważne aby potrafić  sobie z nimi radzić lub wiedzieć gdzie szukać pomocy.

OdpowiedzPrzekaż dalej

Dodaj komentarz

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close