„Poradnik dla akwizytora”, czyli o najdziwniejszym sekrecie świata

Lęk ogranicza potężny potencjał twórczy, który drzemie w każdym z nas. Między innymi o tym jest mowa motywacyjna Earla Nightingale’a zatytułowana „Najdziwniejszy sekret świata”. Dzięki nagraniu tej mowy, która później sprzedała się w ponad milionie sztuk, Earl Nightingale stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych mówców motywacyjnych. Niechlubnie został jej przypisany tytuł „poradnik akwizytora”, gdyż w jej bardziej rozbudowanej wersji znajduje się wiele odnośników dotyczących marketingu i pieniędzy. Tego typu mowie motywacyjnej dziś nadalibyśmy etykietę coachingu biznesowego, jednakże w przemowie Earla Nightingale’a chodzi o przekazanie pewnej prawdy, która odnosi się do wszystkich sfer naszego życia.

Na 100 osób, które rozpoczęły karierę zawodową w wieku 25 lat, kiedy osiągną wiek 65 lat, to jedna z nich będzie bogata, cztery będą finansowo niezależne, pięć będzie nadal pracować, a aż pięćdziesiąt cztery osoby będą życiowo złamane. Czemu tak się dzieje? Wpierw należy postawić pytanie, jaka jest definicja sukcesu? Sukces to wytrwała realizacja wyznaczonego celu. Jeżeli zaś chodzi o porażkę, to wśród czynników, które prowadzą do poniesienia porażki, jednym z kluczowych jest z pewnością postawa konformizmu. 95% społeczeństwa wierzy, że wszystko zależy od okoliczności zewnętrznych. Dlaczego pracujesz? Bo wszyscy tak robią.

Człowiekiem sukcesu jest nauczyciel, sprzedawca, właściciel stacji paliwowej, każdy człowiek, który założył, że chce coś konkretnego robić w życiu i właśnie to robi. Człowiekiem sukcesu jest osoba nieporównująca się z innymi, nie konkuruje tylko kreuje. Jeżeli nie ma okoliczności – to je tworzy. Wielu ludzi ciężko pracuje, a nic nie osiągają. Kluczowe jest wyznaczanie celu – sukces odnoszą Ci, którzy wiedzą gdzie zmierzają, którzy mają jasno wyznaczony cel. Szczęście można przyciągnąć – stajemy się tym, o czym myślimy. Cesarz Marek Aureliusz powiedział: „ludzkie życie jest tym, czym uczyniły go myśli”. Innymi słowy: człowiek jest tym, nad czym cały czas myśli. Wszystko nadejdzie, jeżeli człowiek poczeka. Jeżeli będziesz myślał o celu, on zrośnie się z Twoimi nawykami i emocjami – tak powstanie niewzruszona wiara w osiągniecie celu. Chcesz być bogaty, zdobyć wiedzę, być dobry? Nie możesz jednak pragnąć osiągnięcia wielu celów tak samo mocno jednocześnie. W Ewangelii św. Mateusza 9, 23 czytamy: „dla tego kto wierzy, wszystko jest możliwe”. Jeżeli myślisz negatywnie – doświadczysz negatywnych skutków. Jeżeli zaś pozytywnie – zaprogramujesz całego siebie na osiągnięcie sukcesu, uwierzysz i osiągniesz cele. Gleba rodzi to, co zasiejemy. „Co zasiejesz, to zbierzesz”. Umysł działa tak jak gleba. Nie dba o to, co w nim zasiejesz: porażkę, sukces, lęk czy radość. Zapewnia jednak wzrost zasianemu ziarnu. Nigdy nie doceniamy tego, co mamy za darmo, a to jest zawsze najwartościowsze. Nie da się kupić tego, co jest w życiu naprawdę wartościowe. Takim niedocenionym darem jest z pewnością nasz wszechpotężny umysł. Zatem myśl spokojnie i pozytywnie, wyobraź sobie, że już osiągnąłeś cel.

Żyjemy w erze wrzodów i załamań nerwowych, zatem nie pozwól by złamał Cię lęk, stres i depresja. Każdy z nas jest wypadkową własnych myśli i pewnego dnia zjemy owoc naszych myśli. Jutro staniemy się tym o czym myślimy dziś. Każdy z nas czegoś pragnie i czegoś się boi. Działaj tak jakby porażka była niemożliwa, gdyż wytrwałość to synonim wiary. Działaj! – bez działania myśli są bezwartościowe.

Na podstawie „Najdziwniejszy sekret świata” Earl Nightingale

Dodaj komentarz

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close